Конспект урока на тему «Learning more about London»


МБОУ СОШ 18 г.Асбеста Свердловской области

Учитель иностранного языка Сажина Наталия Алексеевна

Разработка урока по теме « Learning more about London».

УМК: «Enjoy English” 5 класс Автор: М.З. Биболетова.











































Тема урока: « Learning more about London »

Тип урока: урок усвоения новых знаний

Цель урока: Совершенствование умений и навыков практического владения английским языком по теме Learning more about London

Задачи:

Учебные:

 Освоить новые лексические единицы и речевые конструкции по теме Learning more about London ”;

 — обеспечить развитие навыков устной речи в диалогической речи и подготовки монологического высказывания (о достопримечательностях Лондона);

 — способствовать формированию у учащихся коммуникативного поведения.

Развивающие:

 Развивать умения строить самостоятельные устные высказывания на основе первичного усвоения учебного материала, логическое мышление.

 — создать условия для развития опыта исследовательской деятельности, подготовки к предъявлению результатов и их оценки;

 — содействовать развитию инициативы учащихся, их самостоятельности и активности, коммуникабельности;

— развивать интерес к иностранному языку как к средству общения.

Воспитательные:

 — способствовать формированию потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи, чувства ответственности при совместной работе ;

— воспитывать индивидуальную культуру общения, речевого взаимодействия, чувство уважения к собеседнику, воспитывать толерантное отношение к иноязычной культуре;

 Здоровьесберегающие:

 — создание комфортных условий для организации и обеспечения образовательного процесса.

Оснащение урока: раздаточный материал, таблицы по грамматике, презентация Power point, компьютер, проектор, экран.



Ход урока:

1.Организационный момент.

Good morning, children! Glad to see you!

-Good morning! Glad to see you!

-What the date is it today? Who is absent?

2. Основная часть.

2.1.Объявление темы.

Look at the blackboard ,children. You see the topic of our lesson “Learning more about London ”.We will have to talk about the capital of the UK and the most interesting things we can see there.

2.2. Pечевая зарядка .

Dear children, let’s sing the Rainbow Song

Red and yellow and pink and green,
Purple and orange and blue,
I can sing a rainbow,
Sing a rainbow,
Sing a rainbow too

Listen with your eyes,
Listen with your ears,
And sing everything you see

I can sing a rainbow,
Sing a rainbow,
Sing along with me

gidmama.ruАнглийские детские песни

2.3. Let ’s repeat our grammar.

Повторение грамматики: конструкция to be going to (игра с мячиком :pupil 1-pupil 2,pupil 3,pupil 4)

P 1:-Are you going to write a letter?

P 2:-Yes, I am going to write a letter.

P 1:-Are they going to play computer games?

P 3:-No, they are not going to play computer games.

P 1:-Is she going to drive a car?

P 4:-Yes, she is going to drive a car.

2.4. Read please, now,ex.17, p.66(«жужжащее» чтение»)

2.5.Now children, let’s talk about places in London we would like to visit. And let’s use the table I am going to visit _ _ _. Please, one by one.

Pupil 1I am going to visit Windsor palace and Tower Bridge .

Pupil 2-I am going to visit Westminster Abbey.

Pupil 3-I am going to visit the White Tower.

2.6. Now let’s work with the words. Please, open your textbooks, Ex. 21 p.67. Look at the map of London and find the places you know about.

2.7.Let’s play the game . You see the tables with the construction would like to .Please, let’s begin the game working in pairs. Use the words we have read.

Pupil 1:-I would like to visit Buckingham Palace

Pupil 2: I would not like to visit Buckingham Palace

Pupil 1:-.We would like to meet the Queen in Westminster Abbey.

Pupil 2:- We would not like to meet the Queen in Westminster Abbey

2.8.Let’s relax and make exercises with:

Clap your hands, clap your hands

Свежие документы:  Конспект урока на тему "Число имён существительных"

Clap your hands, clap your hands,

Listen to the music and clap Your hands.

Stamp your feet, stamp your feet,

Listen to the music and stamp your feet.

Turn around, turn around,

Listen to the music and turn around.

Jump up high, jump up high,

Listen to the music and jump up high.

iplayer.fmq/детские песенки наclap your hands ..

2.9. Now, let’s remember the game we all like to play 20 questions. Let’s use the tables with the verb would and let’s ask questions about the places of interest. Please, choose the picture with the photo of London you like best and we will try to guess.

Pupil 1-Would you like to visit the Tower of London?

Pupil-No, I would not like to visit the Tower of London.

Pupil 2-Would you like to visit Big Ben?

Pupil -Yes, I would like to visit Big Ben.

2.10. Let ‘s look at the map of the ex.9 p.74 and please, write down the names of places of interest in London.

2.11. Watch the presentation about places of interest in London, please . Our pupils have made it for you. (Представление презентаци учащимися).

2.12 A t the end of our lesson let’s try to tell about the places we should like to show our visitors in our town .Use the table you should visit _ _ _ !

-You should visit our museum of Ural minerals.

-You should visit our asbestos factory and look at the well-known mineral.

-You should visit our school and meet new friends.

3. Рефлексия.The work is done well. Tell us Who is the best today (подвести итог урока, спросить чему научились и пригодятся ли в жизни полученные знания, похвалить всех за работу на уроке).

3.1 Домашнее задание: составить презентацию о родном городе .

















скачать материал

Хочешь больше полезных материалов? Поделись ссылкой, помоги проекту расти!


Ещё документы из категории Английский язык: