Конспект урока по английскому языку «Travelling to the world of English» 4 класс


Внеклассное мероприятие по английскому языку для 4-х классов «Travelling to the world of English»



Цель: повышение мотивации к изучению английского языка через использование инновационных технологий с учетом возрастных психологических особенностей младших школьников

Цели:

1) образовательная: способствовать расширению кругозора учащихся, повторению материала, пройдённого за курс начальной школы.

2) воспитательная: воспитывать культуру общения в разных видах коллективного взаимодействия, интереса к культуре и традициям страны изучаемого языка.

3) развивающая: способствовать развитию интеллектуальных, познавательных и творческих способностей учащихся.

Задачи: совершенствование лексических, грамматических навыков, навыка чтения

Оборудование:

Компьютер, проектор, интерактивная доска, мультимедийная презентация, листы бумаги, цветные карандаши.

План

  1. Организационный момент (2-3 мин)

  2. Визитная карточка команд (3-4 мин)

  3. Станция «Алфавит» (3 мин)

  4. Станция «Фонетическая» (4 мин)

  5. Станция «Поэтическая» (3-4 мин)

  6. Станция «Творческая» (5 мин)

  7. Станция «Музыкальная» (физпауза) 2 мин

  8. Станция «Грамматическая» 5 мин

  9. Станция «Страноведение» 5 мин

  10. Станция «Загадки и ребусы» 6 мин

  11. Подведение итогов. Финальная песня. 3-4 мин

Ход мероприятия

Организационный момент.

T: Good morning boys and girls. Today we are going to travel to the world of English . There are two teams in our class. They will have a competition and show us their knowledge of English. For each task done well one team will get a point. Then we’ll sum up the points to learn which team is the best .

Задание 1: Знакомство с командами

T: Now let’s meet our participants. Introduce yourselves please. Team 1…Team 2…and who is your captain? Team 1…Team 2

Задание 2: станция «Алфавит»

Let’s start our travelling. The first station we stop at is the ABC station. You know the alphabet well and it’s not difficult for you to find the lost letters. Do it as quickly as you can and get a point. You may start doing the task. (Музыка тихо)

Найдите недостающие  буквы.

 

                   

 

 

                          

 

 

                       

 

 

                              

 

                                                 

 

Pupils: the lost letters are B, D, K, Y.









Задание 3. Станция «Фонетическая»

T. Our next stop is the phonetic station. On the board you can see the transcription of some words. Write these words on the board, please. Do it in turn.

Вспомни звуки и напиши их словами.

Team 1

Team 2

[ jes] — yes

[hai] — hi

[hi׃] — he

[pli:z] – please

[bu:k] — book

[faıv] – five

[blæk] – black

[neım] – name

T. Well done. Team … gets the point for this task. They’ve done it correctly and they were quicker.

Задание 4: Станция «Поэтическая»

T. Let’s continue the travelling and our next station is the poetic station. You can see two columns of the words. Find the rhymes and connect them. You may hold the lines.

Найди рифму к словам из первого столбика в словах из второго столбика:

Team 1:

Team 2

doll

cow

frog

play

bee

boy

clock

nine

mouse

bag

fine

dark

tag

ball

sea

dog

toy

tree

day

sock

face

rose

park

box

nose

case

fox

tea

Задание 5. Станция «Творческая»

T. Now we are at the creative station. Do you remember the colour names? So colour the drawing correctly. The inscription will help you. Good luck! (Звучит музыка)

T. The … team is luckier today. They have a point for this task.

Станция «Музыкальная» (физпауза)

Т. The next station is musical. Take a rest and sing “Clap your hands”

Clap, clap, clap your hands

Clap your hands together

Stamp, stamp, stamp your feet

Stamp your feet together

Touch, touch, and touch your ears

Touch your ears together

Touch, touch, and touch your cheeks

Touch your cheeks together

Shake, shake your hands

Shake your hands together

Smile, smile at your friends

Let us smile together!





Задание 6: Станция «Грамматическая»

T. And now the grammatical station. Listen to the task. Choose the correct form of the Verb To Be to complete the sentences

Задание 7: Станция «Страноведение»

Т. At this station we’ll check up your knowledge about different countries and their customs. Answer the questions in turn. (Презентация)

Задание 8: Станция «Загадки и ребусы» (riddles and rebuses)

Т. At the next station you have to guess some riddles and decode the rebuses

guess a riddle (презентация)

Decode the rebuses

Team 1:

Team 2:

 

Elephant, hen, donkey, parrot.



Подведение итогов. Финальная песня.

T. Our travelling is over. It was fun, wasn’t it? Let’s sum up the points. How many points have you got?

Captain 1 We have got … points

Captain 2 We have got … points

T. The score is … to …. Team … has won.

Награждение победителей

Let’s sing together!!! (The more we are together)

Свежие документы:  Конспект урока по географии в 8 классе «Разнообразие лесов России»

скачать материал

Хочешь больше полезных материалов? Поделись ссылкой, помоги проекту расти!


Ещё документы из категории Английский язык: