Тема: Christmas and the New Year in Russia and English-Speaking Countries 3 Класс



«Утверждаю»

Директор школы: __________ Э.Г.Выйгетов

______________.



Конспект открытого урока


Дата:

Класс: 3

Тема: Christmas and the New Year in Russia and English-Speaking Countries

Преподаватель: Перепелкина А.Н.


Цель урока: формирование обобщенных знаний по теме «Christmas and the New Year in Russia and English-Speaking Countries» и оперирование ими.

Компоненты цели:

  • образовательный: расширение лингвистического кругозора и эрудиции учащихся

  • развивающий: развитие языковых способностей учащихся, готовности к коммуникации

  • воспитательный: создание условий для формирования у обучающихся интереса к культуре и традициям страны изучаемого языка, поддержание интереса к культуре своей страны

  • практический: формирование и развитие практических навыков владения английским языком, обеспечивающих коммуникативные потребности учащихся, расширение словарного запаса учащихся по теме путем привлечения дополнительного материала, развитие аутентичных навыков, поискового чтения, навыков письма

Оборудование: наглядный материал по теме «Рождество и Новый год в России и англоговорящих странах», рисунки и презентации учащихся по теме, лексический материал, компьютер и проектор.



Ход урока


I. Организационный этап. Приветствие.

Teacher: Good morning, good morning, good morning to you,

This cold winter morning: how are you?

Pupils: Good morning, good morning, good morning to you,

This cold winter morning: we are well, and you?

II. Определение темы урока

Teacher: Look at the screen and try to read this poem.

Christmas tree, Christmas tree,

What is there under the tree?

Presents, candles, colored lights,

Always make the children smile.

(учащиеся читают стих-ие)

Teacher: What is this poem about?

Pupils: This poem is about Christmas.







Teacher: So, the topic of our lesson is “Christmas and the New Year in Russia and English-

Speaking countries”.

III. Этап актуализации знаний.

Teacher: First, look at these words on the board. Read after me, please. Read the words one by one. P1, would you read all the words?

(T – Сl, P1 – P2 – P3, P1 – Cl)

Слова:

the 25th of December

Christmas tree

Greeting card

Presents

Father Christmas (Santa Claus)

Stockings

Golden balls

Christmas cracker

Father Frost

Snow maiden

Snowflake

To give presents

Teacher: Can you explain the words?

(учащиеся составляют предложения со словами)


Teacher: Pupils, do you know how people greet each other on Christmas and New Year in England and America? Look on the screen. Make up a short dialogue using these expressions. Do it with a smile, please.

(на экране –поздравления. Уч-ся составляют короткие диалоги)


Приложение 1






Teacher: What about Russia? Do Russian people celebrate Christmas and New Year? When do they celebrate Christmas? Who comes to Russian children on New Year`s night? What presents do children like to get on holidays? Look at the pictures and postcards.

(учся отвечают на вопросы)

Приложение 2


Teacher: Now let’s revise the words on the topic. Look on the board. Match the words. First read them in pairs? Then aloud to the class.

Слова (на доске):

the 25th flake

Christmas balls

greeting presents

Father tree

golden maiden

Christmas cracker

Snow Christmas

snow of December

to give card

Father Frost


Teacher: Pupils, and what about you? Do you celebrate the New Year in your family? Let’s listen to your stories how you celebrate the holiday.

(рассказы и презентации уч-ся)

V. Физкультпауза


Teacher: Pupils, you know that English and American children write letters to Father Christmas and ask him to bring them the presents they want. Let’s read the letter Minnie wants to send to Father Christmas. Work in pairs.

Приложение 3


Teacher: Now let’s decorate our New Year tree. There are not toys on it, aren’t there? Look on the board, please. You see the words on it. You must read the words on them. If you are right, you will take a toy and decorate our tree.

Слова (на доске):

Sciarhtmas Christmas

Erte tree

Tepsner present

Ytos toys

Dcaenl candle

Ragland garland

Tsra star

Nwoslafek snowflake


Teacher: Children like to play games. Let’s play. Father Christmas brought us a Christmas Puzzle. Let’s do it.

Приложение 4


Can you find words in the word search puzzle?

Dance snowmaiden

December garland

Candle stocking

Santa sing

Tree toys

Guests frost

Bell present

Star


Teacher: Pupils, do you know the Morse code. Please, look at the board. You can see it.


A .- N -.

B -… O —

C -.-. P .—.

D -.. Q —.-

E . R .-.

F ..-. S …

G —. T –

H …. U ..-

I .. V —.

J .— W .-

K -.- X -..-

L .-.. Y -.-

M — Z —..


Now read Santa’s message and write what it says.

Приложение 5



Answer: MERRY CHRISTMAS AND HAPPY NEW YEAR


Teacher: Pupils, Father Christmas sent a surprise for us. But he didn’t tell us what is in the box. Let’s play a guessing game. Ask me questions using there is (there are) to guess what is in the box.

(уч-ся задают вопросы, употребляя структуру there is, there are , пытаясь отгадать, какие подарки прислал Дед Мороз.

Приложение 6




V. Подведение итогов урока

Teacher: At this lesson we tried to compare Russian and English traditions of celebrating Christmas and the New Year. I like your active work at the lesson. Thank you.

Свежие документы:  Внеклассное мероприятие по английскому языку «Literary quiz»

скачать материал

Хочешь больше полезных материалов? Поделись ссылкой, помоги проекту расти!


Ещё документы из категории Английский язык: